“ADALET VE İNSAN” KONULU DENEME YARIŞMASI


SÜREYYA AĞAOĞLU ÇOCUK DOSTLARI DERNEĞİ

ADALET VE İNSAN” KONULU DENEME YARIŞMASI ŞARTNAMESİ

1. YARIŞMANIN KONUSU VE AMACI:

Yarışmanın Konusu:

Bir ahlaki değer olarak “Adalet” , hukuk kuralları açısından “ Adalet” , insanın temel davranış ve toplum içindeki davranış kuralı olarak “Adalet”, insan ve sosyal adalet ,… gibi konular çerçevesinde bir deneme yazmak.

Yarışmanın Amacı:

Lise öğrencilerinin toplum, birey, insan, hukuk, fırsat eşitliği, adaletin toplum ve birey ilişkilerine etkisi, adalet ve ahlak kavramları , bu kavramların birbirleriyle ilişkisini ortaya koymaları , yaşadıkları olaylar ve örneklerle ilişkilendirmeleri ve düşüncelerini yazıya aktarma becerilerini geliştirmek.

2. GENEL KATILIM ŞARTLARI:

2.1 Yarışmaya İstanbul ili Sarıyer ilçesinde yer alan Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı özel ve devlet okullarında öğrenime devam eden tüm lise öğrencileri katılabilir.
2.2 Her öğrenci yalnızca bir eser ile yarışmaya katılabilir.
2.3 Deneme Türkçe dili kullanılarak yazılacaktır.
2.4 Deneme 1000 adet sözcüğü aşmayacak şekilde yazılacaktır.
2.5 Eserler, Calibri yazı stilinde, 11 punto, 1,5 satır aralığı ve normal kenar boşlukları (her yön 2,5 cm) ile yazılmalıdır.
2.6 Eserin özgün olması , kaynağı gösterilmemiş alıntılara yer verilmemesi , daha önce basılmış olmaması, herhangi bir yarışmada ödül almamış olması gereklidir.
2.7 Eserde mutlaka (ortaya hizalı) bir başlık olup, herhangi bir kapak ve görsel olmamalıdır.
2.8 Yarışmacılar, ayrı bir A4 dosya kağıdına;

  • Adı Soyadı
  • TC Kimlik No
  • Doğum Tarihi ve Yeri
  • Öğrenim Gördüğü Okul ve Sınıfı
  • Yarışma Rehber Öğretmen Adı ve Soyadı
  • Velinin “Kızım/Oğlum”un Adalet ve İnsan konulu deneme yarışmasına katılmasına izin veriyorum” ibaresi ve imzası

bilgilerini yazarak 1 adet vesikalık ile birlikte yazdıkları esere ekleyecek ve gönderimi KARGO (alıcı ödemeli) veya e-posta ile yapacaktır.
2.9 Yarışmacılar direkt adrese elden de teslim yapabilirler.
2.10 Yarışmayı kazanan ve yayınlanmaya değer bulunan eserler kurum tarafından hazırlanacak broşür, web sayfası, kitap ve dergilerde tanıtım amaçlı olarak kullanılabilir.
2.11 Yarışma sonunda şartnameye uymayan eserin tespiti halinde ödülü geri alınır.
2.12 Zarfı teslim eden her yarışmacı bu şartnameyi okumuş ve şartlarını kabul etmiş sayılır.

3. YARIŞMAYA SON KATILMA TARİHİ:

Eserlerin son teslim tarihi 30 Nisan 2019 Salı günü çalışma saati bitimidir (18:00).

4. GÖNDERİM ADRESİ

“SÜREYYA AĞAOĞLU ÇOCUK DOSTLARI DERNEĞİ”
“Adalet ve İnsan “ Konulu Deneme Yarışması
Maslak Mah. Maslak Meydan Sk No:4 Sarıyer 80670 İSTANBUL

Koordinasyon:

P. BETÜL AYGÜVEN
Ofis : (212) 2761135
Eposta: betul.ayguven@sacdd.org.tr

5. YARIŞMAYA KATILAN ESERLERİN DEĞERLENDİRİLMESİ

5.1 Değerlendirme Hazırlık, 9.ve 10. Sınıflar bir grup, 11. Ve 12.sınıflar ayrı bir grup olarak yapılır.
5.2 Gönderilen eserler, Seçici Kurul üyelerinin tamamı tarafından değerlendirilir.
5.3 Seçici Kurul üyelerinin verdikleri puanların ortalaması eserin başarı sırasını belirler.
5.4 Değerlendirme sonucu eşitlik söz konusu olduğunda seçici kurul başkanının vereceği karar belirleyici olur.
5.5 “Seçici Kurul” Yönetim Kurulunca belirlenir. Yönetim Kurulu başkanı Seçici Kurul’un da başkanıdır.

6. SEÇİCİ KURUL:

Seçici Kurul Üyeleri:

T.Kerem Akyol Süreyya
Ağaoğlu Çocuk Dostları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

Özlem Özyurt
Yazar

Banu Bozdemir
Yazar, Sinema Eleştirmeni

Elif Yonat Toğay
Yazar

Fuat Ömer Altay
Yazar, Yayıncı

7. SONUÇLARIN AÇIKLANMASI VE ÖDÜLLER:

7.1 Yarışma sonuçları 19-20 Mayıs 2019 tarihinde derneğimiz web sitesinde açıklanacaktır.
7.2 Ödül kazanan eserler aynı zamanda derneğimiz web sayfasında yayınlanacaktır.
7.3 Seçici kurul tarafından yapılan değerlendirme sonucuna göre uygun bulunan:
Hazırlık , 9. Ve 10.sınıflar / 3 öğrenci burs , “Yaratıcı Yazarlık Atölyesi” ve kitap seti
11. ve 12. sınıflar / 3 öğrenci burs ,“Yaratıcı Yazarlık Atölyesi” ve kitap seti

ile ayrıca her gruptan 5’şer öğrenci de “Yaratıcı Yazarlık Atölyesi” ve kitap seti ile ödüllendirilecektir.
7.4 Seçici kurul yapılan değerlendirmede uygun eser bulamaması durumunda yalnızca uygun eserlere ödül verecektir, ödül sayısı yukarıda belirtilen sayıda olmak zorunda değildir.
7.5 Söz konusu ödül kitap seti aşağıdaki kitaplardan oluşacaktır:
Nutuk Mustafa Kemal Atatürk
Denemeler Montaigne
İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar Stefan Zweig
Boğaziçi Şıngır Mıngır Salah Birsel
Seçme Hikayeler Sait Faik Abasıyanık
7.5 “Burs” ödülü 2019-2020 eğitim öğretim yılı 9 ay için geçerli olacaktır. Ekte verilen “Burs Yönetmeliği”nde yer alan başarı kriterlerine uyulması halinde bursun devamlılığı söz konusu olacaktır. Lise 12. Sınıf öğrencileri ise üniversite sınavını kazanarak bir bölüme yerleşmeleri halinde 2019-2020 eğitim öğretim yılında 9 ay için “burs” almaya hak kazanacaklar, yine “Burs Yönetmeliği”nde yer alan başarı kriterlerine uyulması halinde bursun devamlılığı söz konusu olacaktır.

8. TELİF HAKLARI:

8.1 Yarışmaya katılan eserlerin telif hakkı yazan öğrenciye aittir.
8.2 Derneğimiz eserlerin bir kısmını veya tamamını herhangi bir etkinlikte kullanma , basma , hakkına sahiptir. Derneğimiz bu kullanımdan ötürü herhangi bir ücret ödemeyecektir.

9.YARIŞMA TAKVİMİ

Yarışmanın Duyurulması : 1 Nisan 2019
Son Teslim Tarihi : 30 Nisan 2019
Değerlendirme : 1-15 Mayıs 2019
Kazananların Açıklanması : 19-20 Mayıs 2019

Ek 4

SEÇİCİ KURUL

T.KEREM AKYOL / SÜREYYA AĞAOĞLU ÇOCUK DOSTLARI DERNEĞİ Y.KURULU BAŞKANI

1973 İzmir’de doğdu. İzmir Özel Türk Koleji, İzmir Atatürk Lisesi ve  Gazi Üniversitesi İİBF Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu. 2018 Nisan ayından bu yana Süreyya Ağaoğlu Çocuk Dostları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktadır.

ÖZLEM ÖZYURT

1980’de Ankara’da dünyaya geldi. TED Ankara Koleji’ni ve Galatasaray Üniversitesi İktisat Fakültesi’ni bitirdi. Üniversite yıllarında farklı dergilerde ve internet sitelerinde editörlük yaptı ve Günışığı Kitaplığı’nda çalıştı. 2005-2012 yılları arasında Mario Levi, Murat Gülsoy, Sema Kaygusuz ve Semih Gümüş’ün edebiyat atölyelerine katıldı. O yıllarda yazdığı öyküler farklı dergilerde yayımlandı. 2011 yılında Yiğit Sertdemir ve Özgür Tanık’ın yürüttüğü “İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Genç Günler – Oyun Kurma Atölyesi”ne katıldı ve İ.B.B.Ş.T. Genç Günler kapsamında sahnelenen “Yarın Ne Oldu” adlı oyunun yazılma sürecinde yer aldı. “80’lerde Çocuk Olmak”, “90’lar Kitabı”, “Bozcaada Öyküleri”, “Cunda Öyküleri” ve “Aşk Öyküleri” adlı derlemelerde öyküleri yer aldı. “Bir Şehir Varmış, Bir Şehir Yokmuş” adlı öykü kitabı Yitik Ülke Yayınları’ndan, “Ekmek Arası Çikolata” adlı çocuk romanı ise İş Bankası Kültür Yayınları tarafından yayımlandı.

ELİF YONAT TUĞAY

1968’de İstanbul’da doğdu. Üsküdar Amerikan Kız Lisesi’nde ve Boğaziçi Üniversitesi’nde öğrenim gördü. İngilizceden dilimize kitap çevirileri yaptı. Öyküleri, Varlık, vb. pek çok dergide ve kolektif kitaplarda yayımlandı. Tudem Edebiyat (2016), Adnan Yücel (2015), Kadın Öyküleri (2015) yarışmalarında ödüller aldı. Yaşar Kemal (2016), Madenci Edebiyatı (2014) ve Nöroloji Öyküleri (2014) yarışmalarında da yayımlanmaya değer eserler arasına seçildi.
Kitapları: Herkes Gibi Herkes Kadar (2015), Bir Şeyler Yapmam Gerek (2018), Atıştırmalık Öyküler (2018), Dinozorun Ayak Sesleri (2019).

BANU BOZDEMİR

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun oldu. Sinema yazarlığına Klaket sinema dergisinde başladı. Dört yıl Milliyet Sanat dergisi ve Milliyet gazetesinde sinema yazarı, kültür sanat muhabiri ve şef yardımcısı olarak çalıştı. İki yıl Skytürk Televizyonunda sinema, sanat ve ‘Sevgilim İstanbul’ programlarında yapımcı, yönetmen ve sunucu olarak görev aldı. Antrakt Sinema Gazetesi’nde iki sene editör olarak çalıştı. Tarihi Rejans Rus Lokantasına hazırlanan ‘Rejans Tarihi’ ve ‘Rejans Yemekleri’ kitabının editörlüğünü yaptı. Rejans Rus lokantası başta olmak üzere birçok şirketin basın danışmanlığı görevini üstlendi. Film + sinema dergisine Türk sineması röportajları yaptı. Küçük Sinemacılar, Benim Trafik Kitabım, ‘Çevremi Seviyorum’ adı altında on iki tane ‘çevreci’, dört tane “fantastik çevre” temalı yirminin üzerinde çocuk kitabı yazdı. Sosyal medyada yolunu kaybeden bir genç kızın maceralarını anlattığı ‘Leylalı Haller’ yazarın ilk romanıdır. “Kaşif Karınca” beyaz yakalılara çocuk kafasıyla yazdığı ufak bir yaşam manifestosu özelliği taşımaktadır. TRT’ye ‘Bakış’ adlı bir kısa film çekti. Halen aylık sinema dergisi cinedergi.com’un editörü, “beyazperde.com” ve “öteki sinema” yazarıdır. Kişisel yazılarını banubozdemir.com sitesinde paylaşmakta olan yazar, filmlerde ve festivallerde jüri üyesi olarak görev almakta, filmlere basın danışmanlığı yapmakta, sinema ve kısa film atölyelerinde ders vermekte ve çocuklarla sinema ve çevre atölyeleri düzenlemektedir.

FUAT ÖMER ALTAY

1989’da İstanbul’da doğdu. Pertevniyal Lisesi’ni ve Yıldız Teknik Üniversitesi İşletme Bölümlerini bitirdi. 2009’da Can Yayınlarında yayıncılık ile tanıştı, 2014’te  çocuk ve ilk gençlik kitapları yayınlamak üzere Fom Kitap’ı kurdu. Yayınevi 6. yılında 80 kitap yayınlayarak yoluna devam etmektedir. 2016’da özel ilgi alan olan hukuk konusunda kariyer yapmaya karar verdi. Yalova Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni 2. sınıf öğrencisidir.